Navigace
Obsah
Jaroslav Brouk (*11.5.1884 – †3.7.1953)
Nejvýznamnějším rodákem obce Hlince byl pan Jaroslav Brouk, významný český podnikatel, spoluzakladatel a majitel sítě obchodních domů Brouk a Babka (nar. 11. května 1884 v původním stavení čp. 11 ve Hlincích na severním Plzeňsku). Při studiu se seznámil s Josefem Babkou a podle svých vzpomínek začali sousloví „Brouk a Babka“ používat jejich profesoři při vyvolávání. Po dokončení školy působil Jaroslav Brouk v Praze a Josef Babka ve Vídni, ale zůstali spolu i nadále v korespondenčním kontaktu. U různých obchodníků nejprve získávali praxi, ve svých 24 letech si oba založili vlastní samostatné podniky a krátce poté, roku 1908, založili společnou firmu. V obchodních domech, označovaných názvem „Brouk a Babka“, které vynikaly mimořádnou architektonickou úrovní, byly zaváděny moderní metody jako samoobslužný prodej nebo zásilková služba. Bílá labuť, otevřená roku 1939, byla vybavena nejmodernějšími zařízeními, například pokladní potrubní poštou, eskalátory, dětskými koutky a osm metrů vysokou otáčející se neonovou labutí. Obchodní domy Brouk a Babka byly v tehdejším Československu postaveny v Praze, Plzni, Ostravě, Brně, Liberci, Českých Budějovicích a v Bratislavě. Jaroslav Brouk dbal nejen na spokojenost zákazníků, ale i zaměstnanců, kterým nechal zřídit na střeše Bílé labutě terasu s odpočívárnou s lehátky ke slunění při polední pauze či kantýny. Po skončení druhé světové války se firmy ujal Jaroslav Brouk mladší, který byl následně nasazen do jáchymovských uranových dolů, krátce pracoval jako řidič sanitky. Po roce 1948 byl podnik znárodněn a všechny obchodní domy předány různým národním podnikům. Jaroslava Brouka staršího, excelentního podnikatele původem z Hlinců, stihl stejný osud jako ostatní významné osobnosti, kterým byly jejich majetky znárodněny. Zemřel v roce 1953, pochován je v rodinné hrobce v Praze. Plzeň - dům na rohu ulic Smetanova a Bezručova
Shlédněte video o stavbě a otevření OD Bílá labuť
U příležitosti 135. výročí narození Jaroslava Brouka byla tomuto nejvýznamnějšímu rodákovi obce Hlince v sobotu 11. května 2019 slavnostně odhalena pamětní deska na budově obecního úřadu ve Hlincích čp. 44.
Za své obchodní a osobní aktivity a postoje, pracovní a obchodní postupy a odkazy, pramenící z celoživotní usilovné práce, je svým významem Jaroslav Brouk právem přirovnáván laickou i odbornou veřejností k takovým osobnostem historie československého státu, jako byl například Tomáš Baťa. Občané obce Hlince umístěním pamětní desky v rodišti Jaroslava Brouka vyjadřují svému nejvýznamnějšímu rodákovi oprávněnou poctu a zároveň tím předávají dalším generacím trvalé povědomí o významu jeho osobnosti.
Pamětní desku na budově obecního úřadu slavnostně odhalili vnuci Jaroslava Brouka Ivan a Vladimír Broukovi a pravnučka Silvie Brouková.
Slavnostního aktu se zúčastnili vnukové Jaroslava Brouka Ivan a Vladimír s rodinami, pravnučka Silvie Brouková s rodinou, poslanec Parlamentu České republiky a primátor města Plzně Martin Baxa, zastupitel města Plzně Michal Šašek, občané a představitelé obce Hlince a okolních obcí. Pamětní desku na budově obecního úřadu slavnostně odhalili vnuci Jaroslava Brouka Ivan a Vladimír Broukovi a pravnučka Silvie Brouková. Průčelí budovy obecního úřadu bylo k této příležitosti vyzdobeno slavnostními prapory obce Hlince a Sboru dobrovolných hasičů obce Hlince, které přijeli podpořit hasiči ze Sboru dobrovolných hasičů z Kostomlat pod Milešovkou, v jejichž územním obvodu se také nachází obec Hlince, druhá v ČR. Na své obchodní počátky zavzpomínal Jaroslav Brouk v roce 1933 i na stránkách Kralovického obzoru (celý text zde), kde v závěru předává poselství "svým milým rodákům a krajanům". Toto poselství v závěru slavnostního aktu přednesla přítomným Silvie Brouková, pravnučka Jaroslava Brouka.
Slavnostní program byl doprovázen pěveckým vystoupením Natálie Šmausové s hudebním doprovodem Vladimíra Hirta, v jeho průběhu byla u Památníku padlých v I. světové válce vzdána pocta občanům z Hlinců, kteří položili život za naši vlast, program byl zakončen přátelským posezením všech zúčastněných při malém občerstvení v hospodě "U Potůčků", kde byl k tomuto účelu připraven slavnostní dort v podobě odhalené pamětní desky.
V roce 2023 TV Nova uvedla seriál ZLATÁ LABUŤ, inspirovaný příběhem otevření obchodního domu Bílá Labuť. K seriálu vznikl sedmidílný dokumentární cyklus "Zlatá labuť: Jak to bylo doopravdy.".
Odkazy na jednotlivé dokumenty jsou uvedeny zde:
1. Jak se stavělo? 2. Co lákalo davy? 3. Jak se pracovalo - co lákalo zaměstnance? 4. Co se nosilo - co lidem nesmělo chybět v šatníku? 5. Jaký objev vše změnil - co se jedlo? 6. Jaké novinky nastaly - co chtěl každý mít? 7. Vznik impéria v dokumentu Zlaté labutě. Jak Brouk a Babka stvořili chrám luxusu? - jak se podnikalo?
U příležitosti 140. výročí narození Jaroslava Brouka se ve Hlincích v sobotu 11. května 2024 uskutečnila slavnostní vzpomínková akce u obecního úřadu, na kterém je od roku 2019 umístěna pamětní deska.
Slavnostního aktu se zúčastnil vnuk Jaroslava Brouka Vladimír s rodinou, za Senát Parlamentu České republiky senátor Pavel Karpíšek, náměstek hejtmana Plzeňského kraje Petr Vanka, občané a představitelé obce Hlince a okolních obcí. Průčelí budovy obecního úřadu bylo vyzdobeno slavnostními prapory obce Hlince a Sboru dobrovolných hasičů obce Hlince. Slavnostní program byl doprovázen pěveckým vystoupením sopranistky Natálie Šmausové s klavírním doprovodem Veroniky Ptáčkové. V závěru vzpomínkové akce zazněla česká státní hymna a přítomným byl věnován pamětní list (ke stažení zde). Slavnostní program byl zakončen přátelským posezením všech zúčastněných při malém občerstvení v místním kulturně společenském objektu Špejchar.
Odkazy na některé webové stránky se články o Jaroslavu Broukovi:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Brouk_a_Babka
https://dotyk.denik.cz/publicistika/brouk-babka-otcove-nakupnich-horecek-20161230.html
https://bohuslavbrouk.wordpress.com/fotografie/brouk-a-babka-2/