Obec Hlince

Mobilní verze

mobilní verze webu

Historie obce Hlince

První dochovaná zmínka o obci Hlince pochází z roku 1361. K tomuto datu ji vlastnil Oldřich z Hlohovic. Jméno obce bylo odvozeno od slova „hlína“, která se používala v nedalekém hliništi k pálení cihel. Dříve se uváděly také názvy Hlínec, Hlinec, Hlincz a Hlinč. Během husitských válek byla velká část rozvíjející se vsi zničena, po válce se pak Hlince musely z prožitých útrap pozvolna vzpamatovávat. Během 15. a 16. století byla ves rozdělena mezi několik světských feudálů, např. bratry Lažanské na Chříči, Markétu z Holovous nebo pány z Landštejna.

V první polovině 17. století se Evropě rozhořela třicetiletá válka. Také tento válečný konflikt se na životě obce značně podepsal - v jeho průběhu zanikla asi polovina zdejších usedlostí! K roku 1651 ves čítala pouze 5 statků a žilo tu 21 obyvatel. Ve druhé polovině 17. století se Hlince začaly znovu postupně rozrůstat, v roce 1711 je zde uváděno již 11 usedlostí. V první třetině 18. století se ves stala součástí panství Chříč, které v roce 1715 zdědila po hraběti Václavu Josefu Lažanském jeho manželka Marie Gabriela Lažanská, která půlku panství odkázala pražskému ústavu šlechtičen. V roce 1764 získal ústav od dědiců i druhou polovinu a držel panství až do zrušení patrimoniální správy, tj. až do zániku feudálního řádu.

Od roku 1850 jsou Hlince samostatnou obcí. V roce 1890 zde bylo napočítáno 39 domů se 267 obyvateli české národnosti, byla tu jednotřídka a vápenice. V té době spadala obec úřední správou pod hejtmanství a okres Kralovice. Na začátku roku 1924 byla ves přejmenována na Hlince. V letech 1948-1989 měly Hlince samosprávu nebo byly spravovány MNV Chříč. Po roce 1990 se obec znovu osamostatnila a byl zde zřízen Obecní úřad.

Významným rodákem obce Hlince byl pan Jaroslav Brouk, podnikatel a spolumajitel firmy Brouk a Babka.

V současnosti v obci žije 75 obyvatel. Hlince jsou zajímavou obcí, nachází se zde řada cenných tradičních roubených staveb, které prošly jen minimální modernizací. Díky tomu a malému množství novostaveb byla historická část obce v roce 1995 prohlášena za vesnickou památkovou zónu. K vidění je zde také kaplička z 19. století. K obci patří osada Ptyč a osada Dolany, pod kterou se nachází kostel sv. Petra a Pavla. V letní sezoně jsou Hlince hojně navštěvovány turisty. Hlavním lákadlem je pro ně Berounka a její malebné údolí. Řeka zde není vyhledávána jenom na koupání, ale také jako výstupní a nástupní místo vodáků. Nejenom pro ně je tu k dispozici místní restaurace. V obci se během roku pořádá několik akcí, z nichž mezi nejznámější patří velikonoční turnaj v prší nebo cyklovyjížďka "Hlineckým rájem". Obec Hlince zvítězila v regionálním kole soutěže Vesnice roku 2000 v Plzeňském kraji.

Použitá literatura: Bukačová, I., Fák, J., Foud, K. Historicko - turistický průvodce č. 6 Severní Plzeňsko I. Domažlice a Plzeň 1996
    Mikroregion Kralovicko. Reklama Fryček 2000
    Současnost a Historie - Plzeň Sever